AddOn AM667D2DFB5/4G x2 IBM 39M5797 Compatible Factory Original 8GB DDR2-667MHz Fully Buffered ECC Dual Rank 1.8V 240-pin CL5 FBDIMM - 100% compatible and guaranteed to work
This IBM 39M5797 compatible 8GB DDR2-667MHz dual rank fully buffered ECC 1.8V 240-pin CL5 factory original FBDIMM is 100% guaranteed to be compatible with your system and to work right the first time. All of our server memory is built to strict JEDEC standards at one of the tier 1 facilities (Samsung, Micron, or Hynix). Our products are also guaranteed by federal law to not affect or void OEM warranties.
Availability: Call or email
Fast shipping on all in-stock products
Quick turnaround on RFQs - email us today.
Buy from a certified veteran-owned small business (VOSB)
Questions? Call customer service at 503-208-8410.
Description
Details
OVERVIEW:
  • Limited Warranty : Lifetime
  • Memory Size : 8 GB
  • Memory Technology : DDR2 SDRAM
  • Number of Pins : 240-pin
  • Compatibility :
    IBM System x3400
  • Memory Voltage : 1.80 V
  • Form Factor : DIMM
  • Number of Modules : 2 x 4GB
  • Thickness : 500 mil
  • Country of Origin : NA
  • Memory Speed : 667 MHz
  • Width : 2"
  • TAA Compliant : No
  • Memory Standard : DDR2-667
  • Length : 6.5"