Bosch FlexiDome NDM-7703-A 20 Megapixel Indoor/Outdoor Network Camera - Color, Monochrome - 1 - Dome - White - TAA Compliant - H.265, H.265 (HEVC), H.264, MJPEG - 2592 x 1944 - 3.70 mm- 7.70 mm Zoom Lens - 2.3x Optical - 30 fps - CMOS - Ethernet - Wall Mo
Functions
20-megapixel multi-directional overviews
High Dynamic Range
H.265 high-efficiency video encoding
Two-way audio and built-in microphone
Intelligent Video Analytics
Availability: Call or email
The Bosch Group
Fast shipping on all in-stock products
Quick turnaround on RFQs - email us today.
Buy from a certified veteran-owned small business (VOSB)
Questions? Call customer service at 503-208-8410.
Description
Details
Bosch FlexiDome NDM-7703-A 20 Megapixel Indoor/Outdoor Network Camera - Color, Monochrome - 1 - Dome - White - TAA Compliant - H.265, H.265 (HEVC), H.264, MJPEG - 2592 x 1944 - 3.70 mm- 7.70 mm Zoom Lens - 2.3x Optical - 30 fps - CMOS - Ethernet - Wall Mount, Pipe Mount, Pendant Mount, Pole Mount, Ceiling Mount, Parapet Mount, Conduit Mount - IK10 - IP66 - Water Resistant, Impact Resistant, Dust Resistant, Snow Resistant, Wind Resistance, Rain Resistant
OVERVIEW:
  • Video Formats : MJPEG
  • Video Formats : H.264
  • Video Formats : H.265 (HEVC)
  • Video Formats : H.265
  • HD Recording : Yes
  • Storage Type : Memory Card
  • Color Family : White
  • Connectivity Technology : Wired
  • Features : Microphone In
  • Features : Privacy Masking
  • Features : Mirror
  • Features : White Balance
  • Features : Day/Night
  • Features : Noise Detection
  • Features : Tamper Detection
  • Features : Region of Interest
  • Features : SD Card Local Storage
  • Features : Ingress Protection
  • Lens Type : Zoom
  • Shortest Shutter Speed : 1/15000 Second
  • Minimum Operating Temperature : -58°F (-50°C)
  • Image Sensor Type : CMOS
  • Maximum Video Resolution : 2592 x 1944
  • Input Voltage : 24 V AC
  • Product Color : White
  • Remote Management : Yes
  • Indoor/Outdoor : Indoor/Outdoor
  • Minimum Focal Length : 3.70 mm
  • Longest Shutter Speed : 1/25 Second
  • Maximum Operating Temperature : 131°F (55°C)
  • Image Sensor Size : 1"
  • Power Source Type : PoE+
  • Power Source Type : AC
  • Maximum Focal Length : 7.70 mm
  • Network (RJ-45) : Yes
  • Maximum Frame Rate : 30 fps
  • Mount Type : Conduit Mount
  • Mount Type : Parapet Mount
  • Mount Type : Ceiling Mount
  • Mount Type : Pole Mount
  • Mount Type : Pendant Mount
  • Mount Type : Pipe Mount
  • Mount Type : Wall Mount
  • Ethernet Technology : Ethernet
  • Impact Protection Rating : IK10
  • Form Factor : Dome
  • Protocols : CHAP
  • Protocols : LLDP
  • Protocols : SOAP
  • Protocols : DDNS
  • Protocols : DNSv6
  • Protocols : DNS
  • Protocols : 802.1X
  • Protocols : SNMPv3 (MIB2)
  • Protocols : SNMPv1 (MIB2)
  • Protocols : ARP
  • Protocols : FTP
  • Protocols : RTSP
  • Protocols : ICMPv6
  • Protocols : ICMP
  • Protocols : IGMP v3
  • Protocols : IGMP v2
  • Protocols : IGMP
  • Protocols : RTP/RTCP
  • Protocols : HTTPS
  • Protocols : HTTP
  • Protocols : TCP
  • Protocols : UDP
  • Protocols : IPv6
  • Protocols : IPv4
  • Ingress Protection Rating : IP66
  • Durability : Rain Resistant
  • Durability : Wind Resistance
  • Durability : Snow Resistant
  • Durability : Dust Resistant
  • Durability : Impact Resistant
  • Durability : Water Resistant
  • Lens Included : Yes
  • Color Supported : Monochrome
  • Color Supported : Color
  • Height : 4.4"
  • Maximum Operating Humidity : 100%
  • TAA Compliant : Yes
  • Maximum Aperture : f/1.9
  • Field of View : Wide: 85.1? x 62? (H x V) Tele: 38.7? x 29.0? (H x V)
  • Optical Zoom : 2.3x
  • Effective Camera Resolution : 20 Megapixel
  • Diameter : 8.7"
  • Number of Sensors : 4
  • Weight (Approximate) : 5.14 lb
  • Environmental Compliance : Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
  • Environmental Compliance : Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
  • Environmental Compliance : China Restriction of Hazardous Substances (China RoHS)
  • Additional Info
    Additional Info
    SKU 16660NDM7703A-BF
    Weight 5.1400
    Is Featured N/A
    Manufacturer The Bosch Group
    Manufacturer Part Number NDM-7703-A
    Width 1
    Length 1
    Height 4.4"